Przez krytyków uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven. Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Współpracuje z renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein Goldener Saal i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku.
więcej…
Dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara — Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta–asystenta maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2006 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej, od 2011 roku dyrektorem artystycznym orkiestry Młoda Polska Filharmonia, a od 2012 roku Filharmonii Częstochowskiej. Od 2008 roku członek honorowy Związku Kompozytorów Rosyjskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013) i Srebrnym Medalem Gloria Artis (2014).
więcej…
Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. R. Kabary. Ukończył także, z wyróżnieniem, podyplomowe studia w Detmold oraz klasę skrzypiec prof. W. Melchera (Melos Quartet) w Stuttgarcie (Niemcy). Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Od 1997 roku występuje w duecie skrzypcowym Duo Sonore, od 2006 roku jako koncertmistrz zespołu Da Camera, a od 2009 roku jako lider Kwartetu Festiwalowego. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Wieczorów Czwartkowych — cyklu koncertów muzyki klasycznej pod patronatem burmistrza miasta Nowy Targ, inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zubrzycy Górnej oraz organizatorem Sierpniowych Spotkań z Klasyką w nowotarskim ratuszu.
więcej…
Urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem Praskiego Konserwatorium, które ukończył z wyróżnieniem. Debiutował w serii koncertów Young Talent, prezentujących młodych artystów w prestiżowej Rudolfinum Concert Hall. Jest zwycięzcą Concertino Praga National Round 2006 (międzynarodowego konkursu muzycznego dla młodych muzyków organizowanego przez Czeskie Radio), Czeskiego Ogólnokrajowego Konkursu Konserwatoriów Muzycznych 2008, Beethoven’s Hradec International Music Competition 2009 (gdzie, podczas koncertu finałowego, wykonał koncert Dworzaka wraz z Janáček Philharmonic Orchestra). Posiada tytuł najmłodszego laureata Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna, jest również najmłodszym solistą w historii Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia.
więcej…
Ukończyła, z wyróżnieniem, Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. K. Danczowskiej oraz studia solistyczne pod kierunkiem prof. G. Zhislina w Hochschule für Musik Würzburg (Niemcy). W 2012 roku obroniła pracę doktorską Utwory na dwoje skrzypiec w muzyce polskiej XX wieku. Uczestniczka wielu Mistrzowskich Kursów Interpretacji. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Od 15 lat współtworzy duet skrzypcowy Duo Sonore, jest również współzałożycielką i solistką zespołu Da Camera i cenioną partnerką w muzyce kameralnej, zapraszaną gościnnie do uczestnictwa w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą.
więcej…
Urodził się w 1983 roku. Kompozytor, aranżer, pianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego u prof. Wojciecha Niedzieli (2009). Aranżował i komponował m.in. dla: Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Kameralnej Aukso, Filharmonii Świętokrzyskiej, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Pomorskiej, Big-Bandu Politechniki Warszawskiej. Kompozycje Marcina Partyki są wykonywane przez artystów takich jak: Ewa Błaszczyk, Anna Serafińska, Hania Stach, Olga Szomańska, Artur Andrus, Mariusz Orzechowski, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Zamachowski i in.
więcej…
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat. Ukończyła Akademię Muzyczną w Osace (Japonia) w klasie prof. S. Ueda. Po jej ukończeniu została tam zatrudniona w charakterze asystentki. Już w czasie studiów występowała wielokrotnie z recitalami oraz jako solistka z orkiestrą Opera House w Osace. Laureatka nagród specjalnych: konkursu Japońskiego Stowarzyszenia Pianistów Pedagogów JPTAK (1993) i Koncertu Młodych Talentów w Japonii za wykonanie utworów K. Szymanowskiego (1994). Uczestniczyła także w „Wieczorze Chopinowskim” zorganizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Chopinowskie (1997).
więcej…
Projekt Imaginary Quartet Adama Bałdycha wykonuje utwory z jego trzech ostatnich płyt nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music: Imaginary Room, The New Tradition, Bridges. „Bez wątpienia Adam Bałdych jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” — pisał Ulrich Olshausen z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Niemcy) po jednym z koncertów. Artysta, oprócz niesamowitej wirtuozerii, jest ceniony za oryginalne brzmienie i kompozycje. Świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną a jazzową.
więcej…
Fenomen polskiej sceny alternatywnej. Solowy projekt Izoldy Sorenson, znanej ze współpracy z Julią Marcell i zespołem Drekoty. Jej pseudonim pochodzi od postaci Srečka Kosovela — słoweńskiego poety z początku XX wieku, zaliczanego do nurtu modernizmu. Cosovel ma w swoim dorobku wydaną w 2014 EP-kę Live in Studio, będącą zarejestrowanym w studio koncertem. Utwory z minialbumu zostały zauważone przez najbardziej opiniotwórczych dziennikarzy muzycznych i pojawiły się m.in. na playliście radiowej Trójki.
więcej…
Jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16–21 lat, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Celem Fundacji Zwierciadło — organizatorów projektu — jest promocja młodych i utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami o światowej renomie oraz umożliwienie im debiutu w prestiżowych salach koncertowych obok światowej sławy koncertmistrzów. Dodatkowym celem organizatorów jest wzbudzenie zainteresowania polskiej młodzieży muzyką poważną oraz motywowanie młodych artystów do wzmożonej pracy, która może m.in. zaowocować zaproszeniem do studiowania poza granicami Polski.
więcej…
Zespół występował z wybitnymi polskimi solistami i dyrygentami, są wśród nich: Dimitry Vassiliev, Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Bogusław Madey. Orkiestra występowała w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia S-1, Filharmonii Wrocławskiej i Poznańskiej. Posiada w swoim dorobku kilka wydawnictw płytowych. Jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. W sezonie 2006–2007 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Bursztynowy Szlak (Multimedia Amber Road Festival), który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.
więcej…
Dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bhargava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia, a Mysore N. Karthik to wschodząca gwiazda muzyki karnatyckiej. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall i Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. W 2014 roku grupa zagrała swoją pierwszą trasę, która objęła najważniejsze polskie sale koncertowe, m.in. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonię Wrocławską.
więcej…
Jedyny w Polsce zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Wypełnia lukę na polskim rynku muzycznym. W jego skład wchodzą wybitni śpiewacy soliści, gruntownie wykształceni muzycy. Zespół współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, stając się dla nich inspiracją. Koncertuje dla wielu krajowych instytucji, prezentując atrakcyjne programy i udowadniając, że muzyka współczesna może być przede wszystkim piękna i przyjemna do słuchania. Repertuar grupy obejmuje dzieła muzyki klasycznej ostatniego półwiecza i najnowsze kompozycje pisane dla zespołu. Zdobywca dwóch nagród Fryderyk 2015 za swój debiutancki album Where are You. Pieces from Warsaw. Założycielem i kierownikiem artystycznym proMODERN jest Piotr Pieron.
więcej…
Kameralna orkiestra, która powstała w wyniku inspiracji projektem „Laboratorium muzyki” Festiwalu Fama 2012. Jest złożona z grupy przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki oraz potrzeba tworzenia. Wszyscy są studentami bądź absolwentami akademii muzycznych, którzy podczas wielu lat nauki oraz realizowania się w międzynarodowych projektach muzycznych zdobywali doświadczenie potrzebne do kreowania własnego nowatorskiego projektu. Ważnym elementem ich wizji jest angażowanie się we wszelką muzykę niezależnie od epoki bądź gatunku. W ich repertuarze znajdują się utwory muzyki dawnej w nowych aranżacjach i dzieła aktualnych twórców.
więcej…
Polsko-amerykański projekt, w którego skład wchodzą muzycy zespołu Hidden World, wspierani przez wokalistkę Moriah Woods. Zespół wystąpił w tym roku m.in. podczas festiwali Open’er w Gdyni i Sziget w Budapeszcie. W czerwcu 2015 roku miała premierę ich debiutancka płyta The Feral Trees, którą w całości można odsłuchać na Bandcampie zespołu. Zebrała bardzo dobre recenzje zarówno w prasie, jak i w portalach muzycznych. Była również Płytą Tygodnia w Programie alternatywnym Agnieszki Szydłowskiej w radiowej Trójce. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na drugi album.
więcej…
Zapraszamy na koncert „Przeszłość-przyszłości hasłem niepodległości” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. Romualda Twardowskiego w Puławach. Koncert realizowany przez Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości”, Państwową Szkołę Muzyczną I St. w Puławach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Puławach.
więcej…