SAAGARA

@ SAAGARADwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bhargava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia, a Mysore N. Karthik to wschodząca gwiazda muzyki karnatyckiej. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall i Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. W 2014 roku grupa zagrała swoją pierwszą trasę, która objęła najważniejsze polskie sale koncertowe, m.in. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonię Wrocławską.

Skład: Wacław Zimpel — klarnet altowy, khaen / Giridhar Udupa — ghatam, konnakol / Bhargava Halambi — khanjira / K Raja — thavil / Mysore N. Karthik — skrzypce

WACŁAW ZIMPEL — klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem.

GIRIDHAR UDUPA — mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana). Urodził się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat, prowadzony przez ojca. Jako dwunastolatek miał już za sobą pierwsze występy. Obecnie koncertuje u boku największych mistrzów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Występuje w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar Udupa jest członkiem zespołu hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu Życie Pi. Jest także jednym z założycieli zespołu Layatharanga.

BHARGAVA HALAMBI — wybitny muzyk Indii, specjalizuje się w grze na khanjirze (bęben ramowy z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bęben dwustronny, jeden z najstarszych instrumentów indyjskich). Kunsztu uczył się u wielkich mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z członków słynnego zespołu perkusyjnego Layatharanga. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych. Prowadził warsztaty w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Francji.

K RAJA — młody mistrz thavilu (dwumembranowy instrument perkusyjny, najczęściej wykorzystywany podczas świąt i rytuałów w hinduskich świątyniach, gra się na nim pałką i specjalnymi naparstkami). K Raja pochodzi z rodziny, w której tradycja gry na thavilu jest kultywowana od czterech pokoleń. Edukację muzyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku, zwracając uwagę wielu mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z nielicznych wirtuozów thavilu, który potrafi odnaleźć się w różnych stylach muzycznych — od jazzu po fusion.

MYSORE N. KARTHIK — wschodząca gwiazda muzyki karnatyckiej i jeden z najlepiej zapowiadających się muzyków młodego pokolenia. Naukę gry rozpoczął w wieku 8 latu, u boku swojego ojca Mysore Nagaraja — żywej legendy muzyki hinduskiej i najwybitniejszego skrzypka współczesnych Indii. Mysore N. Karthik w szczególny sposób potrafi połączyć tradycje hinduskie z koncepcjami zachodniej muzyki improwizowanej. Koncertuje na terenie całych Indii, zdobywając coraz szersze uznanie publiczności.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 12.11.2015 | CZWARTEK 19:00 | SAAGARA
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: SAAGARA – tradycyjna muzyka indyjska







www.facebook.com/saagaraofficial
www.waclawzimpel.pl
www.ghatamudupa.com