Wszystkie Strony Świata to muzyczne święto Puław. Wznosimy muzyczne mosty między muzyką poważną, jazzową a ludową. Podobnie jak w latach ubiegłych spoglądamy także w stronę sceny awangardowej i offowej. Zestawiamy wybitne dzieła przeszłości z nowatorskimi interpretacjami i aktualnymi trendami, przekraczamy granice — geograficzne i gatunkowe — udowadniając, że muzyka nie musi się ograniczać tylko do właściwego sobie odbiorcy, że warto sięgać po to, co dotychczas nieznane. Wierzymy, że każdy meloman, gość dużych sal koncertowych, może się zachwycić także klubowym koncertem i awangardowymi, eksperymentalnymi projektami muzycznymi.
Puławy, oraz Pałac Książąt Czartoryskich, to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto stało się dominującym ośrodkiem narodowej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr. W XIX wieku było określane mianem „polskich Aten”. Obecnie Puławy to miasto o jednym z najwyższych w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie jest kładziony nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Festiwal Wszystkie Strony Świata jest pomyślany jako wydarzenie mające służyć odbudowywaniu tradycji humanistycznej i kulturalnej tego ośrodka.
W poprzednich edycjach w Puławach gościli m.in.: Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, Orkiestra Warsaw Camerata, Młoda Polska Filharmonia, Kameraliści NOSPR w Katowicach, String.Lab.Ensemble, Kwartet Borodina, Balanescu Quartet, Bester Quartet, Misha Alperin, Magdalena Bojanowicz, Dudu Carmel, Eyal Ein-Habar, Janusza Grzywacz, Maja Kleszcz, Adam Klocek, Karol Kozłowski, Gaba Kulka, Aleksandra Kuls, Krzysztof Lasoń, Grégoire Maret, Marcin Masecki, Leticia Muñoz Moreno, Włodek Pawlik, Ewa Pobłocka, Natalia Przybysz, Edicson Ruiz, Adam Strug, Sonig Tchakerian, Dimitry Vassiliev, Rafał Zambrzycki-Payne oraz zespoły: Alte Zachen, Anna Serafińska Groove Machine, Horny Trees, Laboratorium, Laboratorium Pieśni, Latające Pięści, Levity, Ludojad, Madvision, Profesjonalizm, Slalom, The Toobes, Trzy Dni Później, Ultra, Vołosi.
W tym roku usłyszymy m.in. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej i Młodą Polską Filharmonię (obie orkiestry pod dyrekcją Adama Klocka), flecistę Łukasza Długosza (z towarzyszeniem tria smyczkowego), pianistkę Mamiko Ueyama oraz zespoły: Adam Bałdych Imaginary Quartet, Cosovel, Saagara, String.Lab.Ensemble.
Ważnym elementem programu są prawykonania. W poprzednich edycjach puławskiego Festiwalu swoje prawykonania miały kompozycje Włodka Pawlika (II koncert fortepianowy, 2013) i Janusza Grzywacza (Koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i elektronikę, 2014). Tegoroczną edycję Festiwalu Wszystkie Strony Świata zainaugurujemy prawykonaniem Utworu na orkiestrę symfoniczną i sekstet wokalny ‘Z każdą chwilą i stałością’ Marcina Partyki.
Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Adam Klocek, dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara — Grammy Awards 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów swojego pokolenia.
Szczegółowe informacje o tegorocznym festiwalu znaleźć można w zakładkach: artyści, repertuar, program oraz w dziale aktualności. Zapraszamy do Puław w terminie 7-13 listopada 2015.
www.festiwalwss.pl
www.facebook.com/WszystkieStronySwiata
www.youtube.com/user/festiwalwss
Stowarzyszenie Dwa Brzegi zostało powołane w 2006 roku. Jego celem jest działanie na rzecz promocji i rozwoju regionu lubelskiego, a w szczególności Małopolskiego Przełomu Wisły, Kazimierza, Janowca i Puław. Członkami Stowarzyszenia są osoby posiadające duże doświadczenie z zakresu animacji kultury oraz realizacji projektów artystycznych i promocyjnych. Obecnie Stowarzyszenie skupia się na realizacji projektów kulturalnych: Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.
Podczas realizacji tych przedsięwzięć Stowarzyszenie współpracowało z wieloma instytucjami publicznymi: Parlamentem Europejskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Narodowym Centrum Kultury, z polskimi i zagranicznymi instytucjami branży filmowej, z władzami samorządowymi Kazimierza, Janowca, Puław i województwa lubelskiego oraz z instytucjami lokalnymi, m.in. Kazimierską Konfraternią Sztuki, Towarzystwem Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Muzeum Nadwiślańskim, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Puławskim Ośrodkiem Kultury Dom Chemika.
Współpraca z mediami objęła Telewizję Polską, Polskie Radio, RMF, Radio ZET, „Gazetę Wyborczą”, „Politykę”. Koncerty Festiwalu Dwa Brzegi były rejestrowane i transmitowane przez Telewizję Polską: Gustavo Santaolalla i Bajofondo Tango Club (dwukrotny laureat Oskara za muzykę), Carlos do Carmo, Daniel Melingo, Diego el Cigala, Tomasz Stańko New York Quartet, Marcin Masecki z projektem Polonezy, Wojtek Mazolewski Quintet.
Realizowane przez Stowarzyszenie projekty znalazły uznanie m.in. w nominacji do nagrody PISF w kategorii międzynarodowe wydarzenie filmowe dla Festiwalu Dwa Brzegi w 2009 roku oraz zdobyciem certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny 2013 roku. Najbardziej satysfakcjonujące dla Stowarzyszenia jest stałe zainteresowanie odbiorców. Liczba widzów Festiwalu Wszystkie Strony Świata wynosi co roku ok. 2000 osób. Kolejne edycje Festiwalu Dwa Brzegi przyniosły natomiast wzrost liczby słuchaczy z 20 do ponad 50 tysięcy w 2015 roku.
www.dwabrzegi.pl
www.stowarzyszenie.dwabrzegi.pl
Puławy to miasto, które urzeka atmosferą kulturowego bogactwa, komfortem życia, przyjazną przestrzenią miejską. Trudno się dziwić, że Puławy ukochali pisarze, poeci, muzycy. Dziś, spacerując po zabytkowym parku Czartoryskich, ma się wrażenie, że nikt się nie spieszy. Każdy znajdzie tu dla siebie źródło inspiracji — od zakątków pełnych zieleni po historyczne dziedzictwo i intelektualne wyzwania.
Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły umożliwia aktywną rekreację. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Rowerowe eskapady oznakowanymi szlakami, niezapomniane spływy kajakowe oraz rejsy łodziami i przejażdżki motorówkami w marinie to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie. Woda wyrzeźbiła tu w miękkim lessie gęstą sieć wąwozów, głębokich nawet na 10 metrów. Tereny te są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, wędrówek na nartach biegowych i z kijkami nordic walking.
Dogodna lokalizacja i nowe inwestycje sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Odważna wizja sprawiła, że Puławy przodują w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Dzięki zrealizowanym projektom można tu korzystać z nowoczesnej bazy sportowej (stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z hostelem i aquaparkiem), rekreacyjnej (port z nabrzeżem), z uzbrojonych terenów inwestycyjnych i oferty biznesowej Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Spragnieni dobrej oferty kulturalnej mogą zawsze liczyć na ciekawe wydarzenia — od warsztatów muzycznych po festiwale i imprezy plenerowe. W bogatym kalendarzu imprez, poza Festiwalem Muzycznym Wszystkie Strony Świata, znajdziemy m.in. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Festiwal Książki, Festiwal Orkiestr Dętych oraz projekt Planeta Doświadczeń.
www.um.pulawy.pl
Samorządowa instytucja kultury i największy ośrodek kultury w Puławach oferujący różne formy spędzania wolnego czasu. W Domu Chemika funkcjonuje kilka zespołów amatorskiego ruchu artystycznego: zespół pieśni i tańca, formacja tańca towarzyskiego, zespół baletowy, grupy teatralne, zespoły wokalne oraz kluby zainteresowań. Organizowane są tutaj spektakle, koncerty i pokazy filmowe. W kawiarni Smok odbywają się koncerty muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej. Systematyczną działalność wystawienniczą prowadzi Puławska Galeria Sztuki.
Najbardziej znane imprezy o zasięgu ponadregionalnym, realizowane przez POK Dom Chemika, to: Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich o Pierścień Księżnej Izabeli. W Domu Chemika odbywają się także: Pulavian Blues Festival, Letnie Warsztaty Bluesowe, Konfrontacje Studenckich Etiud Filmowych, Festiwal Kolęd, turnieje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Małego Konkursu Recytatorskiego, Przegląd Teatrów Dziecięcych, Konkurs Recytatorski 6-latków, Miejska Scena Amatora „O puchar Prezydenta Miasta”. Misją POK Dom Chemika jest prowadzenie na wysokim poziomie edukacji artystycznej, głównie dzieci i młodzieży. Cel ten jest realizowany w szczególności poprzez organizację warsztatów będących intensywną szkołą umiejętności artystycznych i kuźnią postaw aktywnych twórczo.
www.domchemika.pl
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA to spółka odpowiedzialna społecznie. Poza osiąganiem pozytywnych wyników finansowych dba o przestrzeganie norm ekologicznych, praw człowieka, relacji z pracownikami i społecznością lokalną. Dzięki publikacji Raportu zintegrowanego, aktywności w mediach społecznościowych oraz spotkaniach bezpośrednich firma stale się komunikuje ze wszystkimi swoimi interesariuszami.
Od 1995 roku jest dobrowolnym i aktywnym uczestnikiem międzynarodowego programu przemysłu chemicznego „Odpowiedzialność i troska”, który ma przekonać społeczeństwo, że współczesna chemia w sposób szczególny dba o środowisko, bezpieczeństwo, zdrowie swoich pracowników i transparentność społeczną tych aspektów swojego funkcjonowania. Zgodnie z zasadą, mówiącą o tym, że najlepszym ambasadorem spółki są jej pracownicy i najbliższe otoczenie, działania w ramach programu są adresowane właśnie do pracowników i społeczności lokalnej.
W ramach przyjętej polityki społecznej i sponsoringowej Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA od lat wspiera rozwój puławskiego sportu, którego najlepszymi ambasadorami są w ostatnich latach zawodnicy trzeciej w Polsce drużyny piłki ręcznej mężczyzn KS Azoty–Puławy. W trosce o zdrowie swoich pracowników i ich rodzin przyczynia się do poprawy warunków leczenia w puławskim szpitalu i we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej. Sponsoruje Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym. Prowadzi akcje społeczne i ekologiczne: „Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo” oraz „Drzewko za butelkę”.
Dzięki temu zmienił się sposób postrzegania Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA — w pracodawcę rzetelnego, zaangażowanego w działania na rzecz ekologii, w rozpoznawalnego eksperta od zagadnień CSR (Corporate Social Responsibility). Potwierdzeniem tego są m.in. prestiżowe nagrody, Solidny Pracodawca oraz Firma Dobrze Widziana, czy udział w Akademii CSR (projekt wspierany przez Giełdę Papierów Wartościowych, pod honorowym patronatem Ministerstwa Skarbu Państwa).
www.pulawy.com