MŁODA POLSKA FILHARMONIA
Jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16–21 lat, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Celem Fundacji Zwierciadło — organizatorów projektu — jest promocja młodych i utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami o światowej renomie oraz umożliwienie im debiutu w prestiżowych salach koncertowych obok światowej sławy koncertmistrzów. Dodatkowym celem organizatorów jest wzbudzenie zainteresowania polskiej młodzieży muzyką poważną oraz motywowanie młodych artystów do wzmożonej pracy, która może m.in. zaowocować zaproszeniem do studiowania poza granicami Polski.
Stypendyści Młodej Polskiej Filharmonii to laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, osoby o niezwykłym talencie i wielu różnorodnych pasjach, muzycy, którzy już dziś dostają się do międzynarodowych orkiestr. Oprócz muzyki klasycznej orkiestra ma w swoim repertuarze aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Fundacja organizuje dwie trasy koncertowe w ciągu roku: letnią i jesienną. Letnie trasy koncertowe mają charakter plenerowy, w repertuarze znajdują się specjalnie zaaranżowane utwory muzyki popularnej i filmowej. W ramach jesiennej trasy koncertowej orkiestra MPF występuje ze światowej sławy solistami zagranicznych orkiestr, podczas koncertów w polskich filharmoniach i salach koncertowych. Fundacja Zwierciadło, przed każdą trasą koncertową MPF, organizuje kilkudniowe warsztaty artystyczne, podczas których są prowadzone zajęcia przez pedagogów z rodzimych Akademii Muzycznych, muzyków Filharmonii Narodowej i Sinfonii Varsovii oraz artystów z zagranicy, solistów i członków znanych orkiestr.
W ramach ostatnich siedmiu tras odbyło się trzydzieści koncertów, które obejrzało łącznie blisko 35 tysięcy osób. Tego lata orkiestra wystąpiła w Szanghaju, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MISA Shanghai 2015. Młoda Polska Filharmonia występowała również na festiwalach: Bydgoski Festiwal Muzyczny, Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata, Międzynarodowy Festiwal Bursztynowy Szlak, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Festiwal Młodych Talentów Kiepuriada, Festiwal Muzyczny w Łańcucie. Młoda Polska Filharmonia współpracowała dotychczas z koncertmistrzami i solistami, takimi jak: Dmitrij Vassiliev — Moscow Soloists, Edicson Ruiz — Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel i Eyal Ein-Habar — Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne — Ensemble Modern, Emanuel Salvador — Orquestra do Norte Portugal, Sonig Tchakerian — Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. W projekt zaangażowali się również artyści związani zarówno z muzyką poważną, jak i nowymi brzmieniami. Młoda Polska Filharmonia współpracowała i występowała z artystami, takimi jak: Grégoire Maret, Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Michał Dąbrówka, Paweł Dobrowolski, Robert Kubiszyn, Patryk Stachura, Grzegorz Turnau i zespół Zakopower.
Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty Night in Calisia, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Młoda Polska Filharmonia to program Fundacji Zwierciadło, należącej do Grupy Zwierciadło, holdingu medialnego, w skład której wchodzą m.in. magazyny „Zwierciadło” i „Sens”, portal Zwierciadlo.pl oraz Novimedia — pierwsza polska agencja full service branży custom i content publishing. Młoda Polska Filharmonia jest kontynuacją programu stypendialnego Agrafka Muzyczna zainicjowanego w 2001 roku. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne.
„Czterdziestu młodych utalentowanych muzyków, występujących na estradzie wspólnie ze swoimi profesorami — solistami wybitnych, światowych zespołów orkiestrowych? To może być bardzo ciekawe. Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach jest miejsce dla przeciętnych muzyków. Nieprawda, w dobrej orkiestrze jest miejsce dla wirtuozów. I dopiero wtedy czuje się, jaka siła tkwi w wykonawstwie muzyki symfonicznej. Każdy z osobna znakomity, do tego tworzący z kolegami świetnie zgrany zespół. Magia dźwięków granych razem, ale będących konglomeratem najlepszego indywidualnego brzmienia. Wrażliwość na muzykę, precyzja własnego grania, ale także — a może przede wszystkim — wrażliwość na to, co brzmi dokoła i z czym trzeba współgrać. Balans pomiędzy indywidualnością i poczuciem gry zespołowej. Gdyby nie słowo ‘muzyka’ opis ten pasowałby do gry dobrej drużyny piłkarskiej, którą ogląda się z zapartym tchem, a piłka precyzyjnie sunie od zawodnika do zawodnika, trafiając w końcu do bramki. Tu, zamiast bramki, mamy uszy publiczności, w które niech wpada jak najwięcej precyzyjnych, a do tego pięknych, poruszających duszę, dźwięków”. | Adam Klocek — Dyrektor Artystyczny projektu Młoda Polska Filharmonia
ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 13.11.2015 | PIĄTEK 19:00 | KONCERT ZAMKNIĘCIA
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE:
Paweł Łukaszewski (ur. 1968) — Sinfonietta per archi (2004)
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) — Koncert skrzypcowy e-moll, op. 64 (1844)
Richard Strauss (1864–1949) — Serenada Es-dur, op. 7 (1881)
Ludwig van Beethoven (1770–1827) — Symfonia nr 4 B-dur, op. 60 (1806)
www.zwierciadlo.pl/mpf