SAAGARA I MŁODA POLSKA FILHARMONIA W OSTATNICH DNIACH FESTIWALU

12 | 11 | 2015

W przedostatni dzień Festiwalu przeniesiemy się w świat muzyki indyjskiej – wszystko za sprawą zespołu SAAGARA. A na zakończenie muzycznego święta Puław wystąpi dobrze znana festiwalowej publiczności Młoda Polska Filharmonia z czeskim skrzypkiem Janem Mračkiem.

© Młoda Polska FilharmoniaW czwartek (12 listopada) na scenie Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika spotkają się dwa muzyczne światy – Indii oraz Polski. Zespół SAAGARA tworzą wybitni artyści indyjscy: Giridhar Udupa – mistrz ghatamu (glinianego instrumentu perkusyjnego), Bharghava Halambi – specjalizujący się w grze na khanjirze (bębnie ramowym z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bębnie dwustronnym, jednym z najstarszych instrumentów indyjskich), K Raja – mistrz thavilu (dwumembranowego instrumentu perkusyjnego) oraz skrzypek Mysore N. Karthik – wschodząca gwiazda muzyki karnatyckiej i jeden z najlepiej zapowiadających się muzyków młodego pokolenia.

Skład grupy uzupełnia polski klarnecista i kompozytor – Wacław Zimpel. W repertuarze zespołu odnaleźć można zarówno utwory karnatyckie, jak i auotrskie kompozycje zespołu. Podstawą muzyki stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

Natomiast w piątek, podczas Koncertu Zamknięcia, usłyszymy MŁODĄ POLSKĄ FILHARMONIĘ – jedyną w Polsce młodzieżową orkiestrę złożoną z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16–21 lat, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Zespół zagra utwory Mendelssohna, Beethovena, Straussa i Łukaszewskiego. Solistą będzie wybitny młody skrzypek JAN MRAČEK, laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

Tegoroczna edycja potrwa do 13 listopada. Do zobaczenia w przyszłym roku – podczas 7. edycji Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata!

MŁODZI ZDOLNI ORAZ SCENA OFF

11 | 11 | 2015

W piątym dniu Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata czekają nas aż cztery koncerty – w tym Scena Off. Na wszystkie obowiązuje dziś wstęp wolny.

© CosovelNa dobry początek koncert „Przeszłość-przyszłości hasłem niepodległości” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. Romualda Twardowskiego w Puławach (godz. 17:00). Następnie, o godz. 18:00, wystąpi orkiestra STRING.LAB, złożona ze studentów i absolwentów akademii muzycznych. W ich repertuarze znajdują się utwory muzyki dawnej w nowych aranżacjach i dzieła aktualnych twórców. Jak podkreśla Dyrektor Artystyczny Wszystkich Stron Świata Adam Klocek, Puławski Festiwal Muzyczny to nie tylko występy znanych artystów, ale również dobra okazja do przedstawienia młodych talentów świata muzycznego. Oba koncerty odbędą się w Sali Kongresowej IUNG, w Pałacu Czartoryskich (ul. Czartoryskich 8).

Środa na tegorocznych Wszystkich Stronach Świata to również występy w ramach Sceny Off. Usłyszymy COSOVEL – autorski projekt Izoldy Sorenson, znanej ze współpracy z Julią Marcell i zespołem Drekoty –  fenomen polskiej sceny alternatywnej. W repertuarze zespołu muzyka elektroniczna oraz new wave. Wieczór zakończymy koncertem THE FERAL TREES, polsko-amerykańskim przedsięwzięciem, w którego skład wchodzą muzycy zespołu Hidden World, wspierani przez wokalistkę Moriah Woods. Usłyszymy alternatywny, akustyczny folk połączony z mocnym metalowym brzmieniem. Zapowiada się ciekawie! Wszystkich zainteresowanych Sceną Off zapraszamy do klubu Oskar (ul. Piłsudskiego 30).

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM festiwalu oraz do śledzenia nas na FACEBOOKU. Do zobaczenia w Puławach od 7 do 13 listopada 2015 podczas 6. edycji Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata!

ADAM BAŁDYCH W PUŁAWACH – WARIACJE NA TEMAT JAZZU

10 | 11 | 2015

Za nami pierwsze dni Festiwalu Wszystkie Strony Świata – ciekawe koncerty, a na nich zapełnione po brzegi sale. Nie zwalniamy więc tempa – już dzisiaj na scenie Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika wystąpi ADAM BAŁDYCH z projektem Imaginary Quartet.

Adam Bałdych © fot. Margo TlałkaPrzeciwnie do nazwy nie jest to wymyślony projekt. W skład Imaginary Quartet wchodzą prawdziwy muzycy – skrzypek Adam Bałdych, pianista Paweł Tomaszewski, kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Paweł Dobrowolski – którzy podczas koncertu zagrają kompozycje z trzech ostatnich płyt lidera, nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music: Imaginary Room, The New Tradition, Bridges.

Twórczość Adama Bałdycha pokazuje, że wiolinistyka jazzowa potrafi być zaskakująco nowoczesna, a sam artysta, pomimo młodego wieku, wyznacza nowe kierunki dla skrzypiec jazzowych. Artysta przełamuje stereotypy na temat skrzypiec, jego grę cechuje ekspresja, kreatywność i wirtuozeria. W muzyce Bałdycha czuć polski rodowód – słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę. Często porównywany jest do największych — Urbaniaka i Wieniawskiego. Sam zaś o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, Radiohead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna.

Na koncert „Adam Bałdych Imaginary Quartet” zapraszamy we wtorek (10 listopada) na godz. 19:00 do Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4). Bilety, w cenie 0-15 zł, są dostępne w kasie Domu Chemika.

Wszystkie koncerty prowadzi dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia Piotr Matwiejczuk, który wprowadza publiczność w świat muzyki, którą za moment usłyszymy.

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM festiwalu oraz do śledzenia nas na FACEBOOKU. Do zobaczenia w Puławach od 7 do 13 listopada 2015 podczas 6. edycji Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata!

RECITAL FORTEPIANOWY MAMIKO UEYAMA

09 | 11 | 2015

Utwory wielkich klasyków muzyki zachodniej – m. in. Bacha, Beethovena, Schumanna, Bartóka, Szymanowskiego i Chopina – zabrzmią dzisiaj na festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach. Usłyszymy je w wykonaniu japońskiej pianistki MAMIKO UEYAMA.

© Mamiko UeyamaArtystka ukończyła Akademię Muzyczną w Osace w klasie fortepianu prof. S. Ueda. Wielokrotnie występowała z recitalami oraz jako solistka w Opera House w Osace. W 1993 roku została finalistką konkursu Japońskiego Stowarzyszenia Pianistów Pedagogów, otrzymując nagrodę specjalną, a rok później na Koncercie Młodych Talentów w Japonii za wykonanie utworów K. Szymanowskiego zdobyła nagrodę specjalną.

Co łączy Mamiko Ueyama z Polską? W 1997 roku przyjechała na staż podyplomowy do Warszawy, który ukończyła z oceną celującą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych m.in. Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi i Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie, gdzie otrzymała honorowy medal.

„Jej wykonawstwo harmonijnie łączy w sobie artystyczną dojrzałość z wysokim poziomem mistrzostwa technicznego. Artystka w swoich interpretacjach wyróżnia się wrażliwością na piękno dźwięku, jego barwę oraz wnikliwą analizą formy i dopracowaniem szczegółów utworu” – opowiadała o Mamiko Ueyama rosyjska pianistka Tatiana Shebanova.

Na recital fortepianowy Mamiko Ueyama zapraszamy w poniedziałek (9 listopada) o godz. 19:00 do Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4). Bilety, w cenie 0-15 zł, są dostępne w kasie Domu Chemika.

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM festiwalu oraz do śledzenia nas na FACEBOOKU. Do zobaczenia w Puławach od 7 do 13 listopada 2015 podczas 6. edycji Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata!

ADAM KLOCEK, DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA – ZAPROSZENIE

07 | 11 | 2015

„Przed nami kolejna, szósta już, edycja Puławskiego Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Od pięciu sezonów, w przyjaznych puławskich wnętrzach, dzięki równie przyjaznym ludziom oraz dla znakomitej puławskiej publiczności, organizujemy muzyczny cykl, który właśnie rozpoczyna drugą pięciolatkę istnienia.

© Adam KlocekMagia Puław wciąż taka sama, związki z najjaśniejszymi czasami polskiego oświecenia, bogatego życia kulturalnego i artystycznego, najlepsze tradycje Rzeczpospolitej — to da się odczuć, spacerując po puławskim parku, a tradycje artystyczne i muzyczne staramy się kontynuować poprzez organizację naszego Festiwalu.

W tym roku program tradycyjnie szeroki, otwarty na wszystkie strony świata. Od klasyki po prawykonanie muzyki nowej, napisanej na zamówienie Festiwalu, od jazzu po rock — to podróż po muzycznych światach od Mozarta i Beethovena po Łukaszewskiego, Bałdycha i Partykę. Do tego minimalizm Nymana, Glassa i Dessnera. Tradycyjnie wystąpi młoda polska elita orkiestrowa, skupiona w orkiestrze Młoda Polska Filharmonia, która zagra utwory Mendelssohna, Beethovena, Straussa i wyżej wspomnianego Pawła Łukaszewskiego. Solistą będzie wybitny młody skrzypek Jan Mracek, laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

Co roku, na końcu moich kilku słów skierowanych do Państwa, brzmi fraza, którą powtórzę i tym, szóstym, razem: „Puławy to miejsce, w którym Wisła wyznacza magiczną granicę dawnego limesu karolińskiego i fascynującego świata Rusi i kultury wschodniej. To mosty, te mentalne i całkiem realne, pomiędzy narodami a ich kulturą muzyczną, bardzo indywidualną, a jednocześnie naszą, wspólną”. Budujemy więc kolejny — szósty.”

Strona 1 z 3123