ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET

ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET, fot. Marta Ignatowicz-Sołtys @ Teatr RomaProjekt Imaginary Quartet Adama Bałdycha wykonuje utwory z jego trzech ostatnich płyt nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music: Imaginary Room, The New Tradition, Bridges. „Bez wątpienia Adam Bałdych jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” — pisał Ulrich Olshausen z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Niemcy) po jednym z koncertów. Artysta, oprócz niesamowitej wirtuozerii, jest ceniony za oryginalne brzmienie i kompozycje. Świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną a jazzową.

Skład: Adam Bałdych — skrzypce / Paweł Tomaszewski — fortepian / Michał Kapczuk — kontrabas / Paweł Dobrowolski — perkusja

ADAM BAŁDYCH — urodził się w 1986 roku. Skrzypek i kompozytor. Przez krytyków jest uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi — w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Hiszpanii, Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w 2012 roku wydał premierowy album Imaginary Room w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona i trębacza Verneriego Pohjoli. W 2014 roku ukazał się jego kolejny album dla ACT MUSIC, nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany The New Tradition. Trzeci album dla niemieckiej wytwórni to Adam Bałdych & Helge Lien Trio Bridges, wydany w sierpniu 2015 roku. Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 (najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym), plebiscytu „Gazety Wyborczej”, Radia Zachód i TVP Gorzów „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii nadzieja melomanów oraz w 2012 roku w kategorii artysta roku. Jest również laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie. Był również nominowany do nagrody Fryderyk 2013 i 2015 w kategorii artysta roku: muzyka jazzowa. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znaleźli się doceniani muzycy jazzowi (Jim Beard, Iiro Rantala, John Benitez, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, Luluk Purvanto, Rene van Helsdingen, Joachim Kühn, Michel Portal), artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C ) oraz muzyką poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet). Pomiędzy koncertami a karierą solistyczną Adam Bałdych działa jako kompozytor muzyki teatralnej, współpracując z wieloma teatrami i reżyserami (Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

PAWEŁ TOMASZEWSKI — jeden z najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, producent i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów jazzowych. Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ze swoim trio jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach 2005, Grand Prix oraz nagrody Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze i I miejsca na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej w konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą (2003 i 2004). Paweł Tomaszewski gra w Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego oraz zespołach Quintessence, Damage Control, Miki Urbaniak. Z Wojtkiem Myrczkiem wydał w 2014 roku album Love Revisited.

MICHAŁ KAPCZUK — kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe w najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony podczas Tarnów Jazz Contest 2008, Krokus Jazz Festiwal 2009 w Jeleniej Górze, Jazz Nad Odrą 2010 we Wrocławiu oraz Gnesin Jazz Festival 2012 w Moskwie. Koncertował podczas wielu prestiżowych festiwali w Polsce i za granicą. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia w twórczości artystycznej, Stypendium Ministra Kultury i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”.

PAWEŁ DOBROWOLSKI — absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji prof. Adama Buczka w Katowicach. Od 2006 roku jest członkiem zespołu Anny Marii Jopek. Miał okazję występować i współpracować z takimi artystami jak: Nigel Kennedy, Richard Bona, Mino Cinelu, Makoto Ozone, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt, Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Herdzin i Krzesimir Dębski. Jest laureatem nagrody Fryderyk w kategorii najlepszy album: muzyka jazzowa (Assymetry Zbigniewa Namysłowskiego). Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych oraz miał okazję koncertować na prestiżowych scenach (Royal Albert Hall w Londynie, Olympia w Paryżu i in.).

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 10.11.2015 | WTOREK 19:00 | ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET – wiolinistyka jazzowa

www.adambaldych.com
www.facebook.com/AdamBaldychMusic
www.youtube.com/user/studiovirus