ADAM KLOCEK, DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA – ZAPROSZENIE

07 | 11 | 2015

„Przed nami kolejna, szósta już, edycja Puławskiego Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Od pięciu sezonów, w przyjaznych puławskich wnętrzach, dzięki równie przyjaznym ludziom oraz dla znakomitej puławskiej publiczności, organizujemy muzyczny cykl, który właśnie rozpoczyna drugą pięciolatkę istnienia.

© Adam KlocekMagia Puław wciąż taka sama, związki z najjaśniejszymi czasami polskiego oświecenia, bogatego życia kulturalnego i artystycznego, najlepsze tradycje Rzeczpospolitej — to da się odczuć, spacerując po puławskim parku, a tradycje artystyczne i muzyczne staramy się kontynuować poprzez organizację naszego Festiwalu.

W tym roku program tradycyjnie szeroki, otwarty na wszystkie strony świata. Od klasyki po prawykonanie muzyki nowej, napisanej na zamówienie Festiwalu, od jazzu po rock — to podróż po muzycznych światach od Mozarta i Beethovena po Łukaszewskiego, Bałdycha i Partykę. Do tego minimalizm Nymana, Glassa i Dessnera. Tradycyjnie wystąpi młoda polska elita orkiestrowa, skupiona w orkiestrze Młoda Polska Filharmonia, która zagra utwory Mendelssohna, Beethovena, Straussa i wyżej wspomnianego Pawła Łukaszewskiego. Solistą będzie wybitny młody skrzypek Jan Mracek, laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

Co roku, na końcu moich kilku słów skierowanych do Państwa, brzmi fraza, którą powtórzę i tym, szóstym, razem: „Puławy to miejsce, w którym Wisła wyznacza magiczną granicę dawnego limesu karolińskiego i fascynującego świata Rusi i kultury wschodniej. To mosty, te mentalne i całkiem realne, pomiędzy narodami a ich kulturą muzyczną, bardzo indywidualną, a jednocześnie naszą, wspólną”. Budujemy więc kolejny — szósty.”