ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ © fot. Tomasz WolffZespół występował z wybitnymi polskimi solistami i dyrygentami, są wśród nich: Dimitry Vassiliev, Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Bogusław Madey. Orkiestra występowała w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia S-1, Filharmonii Wrocławskiej i Poznańskiej. Posiada w swoim dorobku kilka wydawnictw płytowych. Jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. W sezonie 2006–2007 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Bursztynowy Szlak (Multimedia Amber Road Festival), który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.

Wystąpili lub w najbliższym czasie wystąpią na nim międzynarodowej sławy artyści: Collegium Vocale Gent, King’s Singers, Shlomo Mintz, Randy Brecker, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Kristian Bezuidenhout, Gilles Vonsattel, Richard Hyung-Ki Joo, Marcelo Nisinman, Kałudi Kałudow, Avri Levitan, Evgenyi Samoylov, Marc Kadin, Dimitry Vassiliev, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Zbigniew Preisner, Jadwiga Rappé, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Brahms Trio, Dimension Trio. Filharmonia organizuje także Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się latem w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. W 2008 roku orkiestra, z udziałem solisty Macieja Grzybowskiego, dokonała pierwszego w Polsce i piątego na świecie wykonania koncertu fortepianowego (napisanego w latach 70. XX wieku dla Radu Lupu), światowej sławy pianisty polskiego pochodzenia Andrzeja Czajkowskiego. Ostatnie dokonania zespołu to m.in. udział w zakończeniu Ursynowskiego Festiwalu Muzycznego w Warszawie z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, występ w Filharmonii Wrocławskiej na festiwalu Jazztopad w autorskim projekcie Włodka Pawlika, galowy koncert wspólnoty belgijskiej w Polsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz koncert muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, który wystąpił z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej także jako dyrygent. Międzynarodowy rozgłos zyskała orkiestra udaną próbą pobicia rekordu Guinnessa w kategorii koncert na największej głębokości. Koncert ten, z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vassilieva, odbył się na głębokości 600 metrów pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie.

Ostatnie występy zagraniczne to m.in. galowy koncert z okazji 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie (Berliner Dom), występ w sali koncertowej Konserwatorium Królewskiego w Brukseli i otwarcie sezonu muzycznego południowej Flandrii w Tielt. W latach 2007–2009 zespół dał m.in. koncert w Berlinie, odbył tournée w krajach Beneluksu, otrzymał również zaproszenie do udziału w inauguracji I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Orkiestra wystąpiła także w relacjonowanym przez TVP koncercie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym z udziałem Włodka Pawlika i jego Trio. Orkiestra stale uczestniczy (jako zespół in residence) w koncertach Festiwalu Siedmiu Spotkań w Brwinowie koło Warszawy. Ciekawym projektem okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, podczas którego wystąpili m.in. Gabriela Kulka, Tomáš Kocko & Orchestr, charyzmatyczny lider zespołu Turbo, Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem Ceti. Koncert ten, będący pierwszym koncertem orkiestry symfonicznej z zespołem hardrockowym w Polsce, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność, a jego owocem jest płyta DVD. Ostatni projekt orkiestry z tego cyklu to wspólny występ z zespołem Zakopower, w aranżacjach przygotowanych dla Filharmonii Kaliskiej.

Na przestrzeni ostatnich sezonów Filharmonia była animatorem nowych projektów muzycznych takich jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną 24 preludia Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było Oratorium na Boże Narodzenie Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces. Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje międzynarodowego festiwalu Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival. U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej, powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli możliwość wysłuchania dzieł operowych: Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, Madame Butterfly G. Pucciniego, Fidelio L. van Beethovena, Don Pasquale G. Donizettiego. Orkiestra posiada w swoim dorobku kilka wydawnictw płytowych: Pasja wg św. Jana J.S. Bacha (1999, pierwsze polskie nagranie całej Pasji), Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina i Koncert fortepianowy d-moll op. 30 S. Rachmaninowa w wykonaniu chińskiego pianisty Wen Yu Shena. Płyta Swing Meets Symphony (2000) jest rejestracją wspólnego koncertu orkiestry z kwartetem Tomasza Bielskiego w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia istnienia tej instytucji. Ukazała się też płyta z nagraniem Via Crucis P. Łukaszewskiego, kolejne płyty to Credo H. Seroki (2007) oraz specjalna płyta DVD Akordy słów (2009), rejestrująca występ orkiestry z liderem zespołu Turbo, Grzegorzem Kupczykiem oraz zespołem Ceti. W 2010 roku ukazało się potrójne wydawnictwo Preisner’s Voices. Trzecia płyta Danse Macabre została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, a gościnnie wystąpili: Adam Klocek (solo na wiolonczelę), Mathias Eick (solo na trąbkę) oraz dwaj młodzi kontratenorzy Marcel i Nikodem Legun.

W 2012 ukazała się płyta Night in Calisia — album z muzyką Włodka Pawlika związany z obchodami 1850-lecia Kalisza, najstarszego miasta w Polsce, których muzyczną kulminacją był premierowy koncert (2010). W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Album w rankingu „Rzeczpospolitej” uzyskał tytuły „Album roku 2012” oraz „Hit roku 2012”, a amerykańskie wydanie (Summit Records) znalazło się na prestiżowej liście pięćdziesięciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku album otrzymał nagrodę Grammy Award w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Nagrodzona Grammy płyta uzyskała we wrześniu 2014 roku status podwójnej platynowej i pozostaje nadal w czołówce bestsellerów najważniejszych sieci sprzedaży w Polsce.

Od 2006 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 07.11.2015 | SOBOTA 19:00 | KONCERT OTWARCIA
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE:
Marcin Partyka (ur. 1983) — Utwór na orkiestrę symfoniczną i sekstet wokalny ‘Z każdą chwilą i stałością’ (2015) | PRAWYKONANIE
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) — Symfonia nr 40 g-moll, KV 550 (1788)www.filharmoniakaliska.pl
www.facebook.com/Filharmonia.Kaliska