MUZYKA POLSKICH ATEN

o festiwaluWszystkie Strony Świata to muzyczne święto Puław. Wznosimy muzyczne mosty między muzyką poważną, jazzową a ludową. Podobnie jak w latach ubiegłych spoglądamy także w stronę sceny awangardowej i offowej. Zestawiamy wybitne dzieła przeszłości z nowatorskimi interpretacjami i aktualnymi trendami, przekraczamy granice — geograficzne i gatunkowe — udowadniając, że muzyka nie musi się ograniczać tylko do właściwego sobie odbiorcy, że warto sięgać po to, co dotychczas nieznane. Wierzymy, że każdy meloman, gość dużych sal koncertowych, może się zachwycić także klubowym koncertem i awangardowymi, eksperymentalnymi projektami muzycznymi.

Puławy, oraz Pałac Książąt Czartoryskich, to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto stało się dominującym ośrodkiem narodowej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr. W XIX wieku było określane mianem „polskich Aten”. Obecnie Puławy to miasto o jednym z najwyższych w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie jest kładziony nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Festiwal Wszystkie Strony Świata jest pomyślany jako wydarzenie mające służyć odbudowywaniu tradycji humanistycznej i kulturalnej tego ośrodka.

W poprzednich edycjach w Puławach gościli m.in.: Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, Orkiestra Warsaw Camerata, Młoda Polska Filharmonia, Kameraliści NOSPR w Katowicach, String.Lab.Ensemble, Kwartet Borodina, Balanescu Quartet, Bester Quartet, Misha Alperin, Magdalena Bojanowicz, Dudu Carmel, Eyal Ein-Habar, Janusza Grzywacz, Maja Kleszcz, Adam Klocek, Karol Kozłowski, Gaba Kulka, Aleksandra Kuls, Krzysztof Lasoń, Grégoire Maret, Marcin Masecki, Leticia Muñoz Moreno, Włodek Pawlik, Ewa Pobłocka, Natalia Przybysz, Edicson Ruiz, Adam Strug, Sonig Tchakerian, Dimitry Vassiliev, Rafał Zambrzycki-Payne oraz zespoły: Alte Zachen, Anna Serafińska Groove Machine, Horny Trees, Laboratorium, Laboratorium Pieśni, Latające Pięści, Levity, Ludojad, Madvision, Profesjonalizm, Slalom, The Toobes, Trzy Dni Później, Ultra, Vołosi.

W tym roku usłyszymy m.in. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej i Młodą Polską Filharmonię (obie orkiestry pod dyrekcją Adama Klocka), flecistę Łukasza Długosza (z towarzyszeniem tria smyczkowego), pianistkę Mamiko Ueyama oraz zespoły: Adam Bałdych Imaginary Quartet, Cosovel, Saagara, String.Lab.Ensemble.

Ważnym elementem programu są prawykonania. W poprzednich edycjach puławskiego Festiwalu swoje prawykonania miały kompozycje Włodka Pawlika (II koncert fortepianowy, 2013) i Janusza Grzywacza (Koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i elektronikę, 2014). Tegoroczną edycję Festiwalu Wszystkie Strony Świata zainaugurujemy prawykonaniem Utworu na orkiestrę symfoniczną i sekstet wokalny ‘Z każdą chwilą i stałością’ Marcina Partyki.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Adam Klocek, dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara — Grammy Awards 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów swojego pokolenia.

Szczegółowe informacje o tegorocznym festiwalu znaleźć można w zakładkach: artyści, repertuar, program oraz w dziale aktualności. Zapraszamy do Puław w terminie 7-13 listopada 2015.

www.festiwalwss.pl
www.facebook.com/WszystkieStronySwiata
www.youtube.com/user/festiwalwss